Odżywki budujące masę mięśniową są wykorzystywane przez sportowców, którzy uprawiają sport wysiłkowy i pragną racjonalnie zwiększyć swoją masę mięśniową. Jest to forma suplementu diety, który będąc bogatym w dodatkowe węglowodany, białka oraz tłuszcze pomaga satysfakcjonująco kształtować sylwetkę.
Podstawowym zadaniem jest odżywianie mięśni i zachowywanie ich w jak najlepszej kondycji pomimo ciągłego i intensywnego wysiłku fizycznego. Do mięśni dostarczane zostają składniki, które zwiększają ich masę oraz je pielęgnują.
Skład odżywek zwiększających masę oparty jest głównie na białku serwatkowym, które sprawia, że odżywka jest lepiej przyswajalna, blokuje katabolizm mięśni oraz przyspiesza regeneracje organizmu po wysiłku fizycznym.
Odżywki mają konsystencje proszku, który rozpuszcza się za pomocą wody, lub mleka i zwykle przyjmuje po wysiłku fizycznym. Warto pamiętać, że jest to również suplement diety, który wzbogaca codzienne odżywianie o zwiększoną ilość białka, jednak nie można na tym produkcie opierać indywidualnego jadłospisu. Mięśnie będą współpracować z odżywką zwłaszcza przy wzmożonym wysiłku fizycznym. A więc działanie odżywki zwiększa się dopiero, gdy sportowiec podejmuje intensywny trening.