Pytanie jest trudne, ale nie pozostawimy go bez odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, na jaką determinację jesteśmy w stanie sobie pozwolić. Zbudowanie masy mięśniowej w przypadku niskiej wagi ciała i ogólnie wątłej budowy nie jest proste, ale – możliwe.
Przede wszystkim – jadłospis
Podstawową zmianę, jaką należy poczynić, aby zwiększyć masę ciała nie w tłuszczu, a w mięśniach jest modyfikacja jadłospisu. Ważnym działaniem jest zwiększenie ilości spożywanych kalorii, ale w odpowiedniej proporcji białka, tłuszczu i węglowodanów. W godzinach porannych oraz na obiad warto spożywać dużo węglowodanów, które dają energię na codzienne zadania i trening. Wieczorem białko wpłynie na rozbudowę mięśni.
Trening na mięśnie
W przypadku treningu na mięśnie – brak wyrzeczeń nie doprowadzi nas do sukcesów. Pamiętajmy jednak, że odpoczynek też nam się należy. Przemęczenie nie wpływa pozytywnie na organizm – spala swoje rezerwy, a efekty szybko się zmitrężą. Jeśli lubisz biegać – powinieneś to dobrze przemyśleć. Wszelkie ćwiczenia aerobowe utrudniają budowę masy mięśniowej, szczególnie na początku pracy nad nią.